July 13, 2018

New Micro Macrame Kits


Boy howdy have I been busy!  Remember my last post where I finished up the Micro Macrame Button Bracelet Tutorial?  I agonized over what colors to choose for the tutorial (some colors don't photograph as well and others I just don't like as well) as well as what button to feature.  I wanted to choose one that was fun and different but one that folks could find to buy if they wanted to.  I settled on the antique silver elephant button and thought I had several on hand.

Um, not so much.  And when I went to find them to buy more, I had a heck of a time finding them.  Which is the way it usually goes for me.  Anyway, I found a few and made up some kits with the exact cord, beads & button I used to make the tutorial!


I try to make up quite a few kits when I finally get the gumption to put some together (it's not my favorite thing to do) so I decided to do a kit in khaki:


I made up an example of this one in matte metallic khaki iris with a whitewashed copper tree button and then discovered I didn't have enough of that button, either.  

'
So I made up a handful of kits with the same beads and cord but with a different button - whitewashed copper filigree (isn't it pretty!).

I also replenished some of the Leaves kits, so if you've been waiting on one of those, you'll find a selection here.  

And now that I can check that off my To Do List, I'm heading back out to the pool!  Catch you later!


6 comments:

 1. Güzel paylaşımları çok severim ben

  Telfence, tel örgü, çit ve panel hizmetiyle evinizin ve işinizin güvenliğini etkili ve şık biçimde korumak için kurulmuştur. Sektörün öncü markalarıyla iş birliği içerisinde, Türk Standartları Enstütüsü kalite kontrol belgeleriyle ve uygun fiyat politikasıyla hizmet sunar. Üretim tesisinde en iyi hizmeti, en uygun fiyatlara Türkiye’nin 81 iline ulaştırabilmenin mutluluğuyla çalışır.
  Ankara Tel çit fiyatları - Panel çit fiyatları - Panel tel fiyatları - Bahçe çiti fiyatları

  Ankara panel çit
  Ankara panel çit fiyatları
  Ankara tel çit
  Ankara panel çit

  ReplyDelete
 2. Tel çit, Kafes tel örgü, Panel çit, Bahçe çitleri, Çit tel örgüsü, Bahçe çiti teli, Ankara panel çit, Ankara bahçe çiti, Ankara jiletli tel, Ankara çit sistemleri, Ankara çit ürünleri

  Çankaya panel çit
  Gölbaşı panel çit
  Çankaya Tel Örgü
  Kafes Tel Örgü
  Panel Çit Fiyatı
  Jiletli Tel Ankara
  Ankara Kafes Tel Örgü
  Kafes Tel Çit
  Ankara Dikenli Tel Örgü
  Ankara Panel Çit fiyatları

  ReplyDelete
 3. Ankara bahçe duvarı Firması olarak Yıllardır ankara'nın bir çok semtlerinde desenli bahçe duvarı işlerinde uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz.
  Siz değerli müşterilerimize özel mülklerinizin ve toplu oturum alanlarınızın çevre güvenliği firmamız tarafından en uygun seviyede yapmaktayız.
  ilk önce çevre güvenliği ve sonra ev içerisi güvenliği ile kendinizi ve ailenizi daha güzel günler için tercih edilmelidir.
  Ankara'nın en güzide ve saygın yerlerinde desenli bahçe duvarı, Su basmanı, anahtar teslimi ev, beton arme ev, işlerinizi en uygun fiyatlar ile yapabiliriz.

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. İnsan böyle şeyler görünce mutlu oluyor

  ReplyDelete

I'd love to hear from you!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...