January 29, 2018

Micro Macrame Mandala NecklacesColor me excited, people!  I can finally share!  I'm extra super excited about this one because this is the bead that gave me back my mojo.  I don't know if you've noticed, but I've been in a major slump lately.  And by "lately" I mean more than six months.  Other things have been going on in my life and just sort of took the joy out of me.  It's like I've been extra appreciative of time I can spend with my family and friends, but there's just been nothing left when it came time to create something.  I've been going through the motions and doing a bit of designing for the Beadsmith but the passion just hasn't been there. And then this happened!


Steven (Beadsmith Biggie) called and asked if I could design something using a new super secret bead.  I said "sure" because I never say no to Steven (he's a really nice guy who sends me beads!) and because I kept hoping to find that spark again.  The beads arrived and they were pink.  Uh huh.  Well, more coral which is better than baby pink but still close enough to pink in my book to scare the bejezus out of me.  And then it was Christmas.  And then my family all came down with Influenza A.  And then my grandmother (she's 92) fell and broke her hip.  


When I finally managed to sit down to make something I was only one week away from my deadline.  The super secret beads are called Paisley Duos and are a really pretty paisley shape with two holes.  There's another paisley shaped bead on the market but you can't just flip it over to make the paisley shape curve the other direction like you can with this new bead.  I have always been a fan of paisley...


I tried really hard to find a design to really showcase the beads and I really wanted to show them going both directions but the harder I tried to force it, the more I disliked the outcome.  And then it came to me!  I wanted to try working them into a round mandala-like design.  


Finally!  A piece that felt like it was from my heart.  I am just a tiny bit disappointed that it seems to show off the Gem Duos (the white diamond shaped beads) a bit more than the Paisley Duos but I'm calling it a win.


And what's more, I've been loving my micro macrame time again.  I've tried several variations on this mandala design and each has been beautiful and unique (including the one I've already shown you in this post).  I'll show you them in more detail in my next few posts, but here's a peek at my micro macrame mandala necklaces: 


Look out world!  


7 comments:

 1. Sherri, I just saw the other three and then there is is one. I love this one. Each one is so unique. How do you do a tutorial on just one. I love them all.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
   Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
   Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
   Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
   Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

   Delete
 2. Going to graduate school was a positive decision for me. I enjoyed the coursework, the presentations, the fellow students, and the professors. And since my company reimbursed 100% of the tuition, the only cost that I had to pay on my own was for books and supplies. Otherwise, I received a free master’s degree. All that I had to invest was my time. jewelry exchange dallas

  ReplyDelete
 3. Explore your creativity by arranging the pearls, crystals or beads in an irregular pattern. You can even go to a designer and get an aesthetic necklace customized to meet your taste. The shiny crystal charm fashion necklaces are suitable for any and every occasion. gold wolf necklace

  ReplyDelete
 4. Günümüzün en popüler bahçe çitleri arasında yer alan ve kalitesi ile her kesimden taktir toplamış ve yüksek güvenlik isteyen kişilerin en başlıca tercih ettikleri ürünümüz olan çitin maliyeti Panel Çit Fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen sayfamıza göz atmanızı rica ediyoruz. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Dünyanın her yerinde en çok kullanılan ürünlerin Tel örgü bahçe teli olduğunu biliyormuydunuz. Tel örgü maliyeti ve fiyatları hakkında sayfamıza göz atabilirsiniz.

  ReplyDelete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Panel Çitin montajının kolay oluşu ile görüntüsünün diğer çitlere göre çok daha güzel olması en önemli tercih sebeplerindendir. Görüntüsünün yanında dayanıklı oluşu da ayrı bir artı özelliği olmaktadır. Panel çitli tellerin kaplaması için galvaniz üstü statik boyayla yapılır ve dikmesinde kullanılan kaplama ise elektro galvaniz üzeri yine statik boya yapılmaktadır. Çitin en büyük artılarından biri de istenilen renkte yapmaktayız. Satın alacak kişilerin ne renkte isterse istesin yapılıyor. Panel çitlerin yüksekliği 50 ve 250 cm. arası değişen panel çitlerin çift telli oluyor. Montajında gerekli olan plastik klipslerin âdeti panel çitin yüksekliğine göre değişiklik gösterebilir. Örnek verirsek 50 cm olan panel çit için 1 adet plastik klip yeterken 120 cm Bir panel çite 2, 200 cm Bir panel çite ise 3 plastik klips gerekebilir. Şapka adı verilen plastik kapaklar montaj esnasında her dikme için kullanılarak görsellik bütünlüğü sağlar. Dekoratif, renkli, dayanıklı, kaliteli olan panel çitler gerek duvar üzerine gerekse de toprağa monte edilmektedir.


  Tel örgü
  Panel çit
  Panel çit Fiyat
  Tel Çit
  Çit
  Panel tel çit

  Ankara ve tüm Türkiye geneli satış yapan firmamız Tel örgü ürünleri ve bahçe çiti - panel çit - jilet tel - kafes tel satışı yapmaktadır.

  Bahçe çiti ve teli siparişleri alınır ayrıca Sincan Tel örgü ve çim çit - kafes tel - jiletli tel - bahçe çiti ürünleri burada

  ReplyDelete

I'd love to hear from you!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...