February 5, 2018

Winter and Beaded Micro Macrame


 OK, I'm just gonna say it:  winter in Nebraska sucks unless you're a fan of cold wind and snow, which I am most definitely not.  I've been spending a good deal of time indoors lately (translate:  all my time) so I've had lots of chances to play with my cord and beads. 

Currently, I am in love with GemDuo beads.  They're diamond shaped and have two holes which I love for micro macrame because it keeps them from flipping over or turning around. The closeup above is from this cuff bracelet:


It's worked across instead of lengthwise like most micro macrame bracelets which allowed me to create this tiled pattern with the beads.  There's something about the rows of knots that just really appeals to me, too. (If you want to try your hand at a piece worked this way, there's a Leafy Cuff tutorial available in my Etsy shop.)  I also used the white beads in a mandala necklace design:


Don't they look fantastic?  


I did a tutorial for another bracelet using these beads that will be available through The Beadsmith (no definite word on the date yet).  It's this one:


As I look out the window, I can actually see the ice coating the driveway and the wind sounds absolutely awful.  Looks like I won't be going anywhere again today - I've stayed home so many days in a row my husband is starting to refer to me as "the recluse".  Then again, I'm not the one who fell out there this morning so it seems to me maybe one of us is just smarter, right?   If you're looking for me, I'll be downstairs with my feet up, probably watching something on BBC while I knot in front of the fireplace.  Ahhhhhhh....
2 comments:

 1. Winter in Nebraska definitely sucks! It's warmed up from 6° to 11° this morning and should start snowing momentarily! Love the new designs with the gem duos. Can't wait for the new green bracelet tutorial! I might even get some Gem duos in advance! I guess Beadsmith knows how to sell beads. LOL

  ReplyDelete

 2. Tel örgünün kullanım alanı oldukça geniştir. Bahsettiğimiz üzere insanlar kendilerine ait olan çeşitli yapıların çevresini kapatmak ve dışarıdaki yabancılara karşı girişleri engellemek amacıyla tel örgü sistemlerini kullanmaktadır. Tel örgüler bu sayede insanların daha rahat olmasını sağlamakta, güvenli yapılar kazanmasını sağlamakta ve çeşitli avantajlar da sunmaktadır.
  Tel örgü kullanım alanları olarak ise şunları örnek gösterebiliriz:
  • Bahçe çevresi,
  • Tarla çevresi,
  • Okul bahçesi çevresi,
  • Askeri lojman çevreleri,
  • Oyun parkı çevresi,
  • Arazi çevreleri,
  • Sportif faaliyet yapılarının çevresi
  Bu gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmakta olan tel örgüler sayesinde insanlar daha güvende ve rahat olabilecek, kendilerini de yine yapılarını en etkili şekilde koruyarak daha çok avantajdan da yararlanacaklardır. Bu kapsamda tel örgü kullanım alanlarının bu denli fazla olması da yine kişilerin çok fazla avantajdan yararlanmasını sağlayacaktır.
  Panel Çit Teli
  Panel çit teli, ilk etapta güvenliğin sağlanması için tercih edilmektedir. Tel fiyatları Günümüzde özellikle de açık alanlarda inşa edilen yapıların çevreleri dışarıdan içeri girilmelere müsait olup çeşitli tehlikelerle de karşı karşıyadır. Panel çit teli daha çok belirttiğimiz üzere köylerde arazi yapılarında, tarlalarda, bahçelerde çevreyi çevrelemek için kullanılmaktadır. Son derece rahat bir kullanım olanağına sahip olup aynı zamanda da insanların daha güvenli bir çevrede olmasını sağlamak amacıyla da tercih edilmektedir.
  Panel çit birçok anlamda avantajlara sahip olup insanların kendilerini güvende hissetmeleri açısından da önemlidir. Nitekim bahçe, tarla gibi yerlerde yetiştirilen ürünlerin dışarıdan yabancı insan veya hayvan gibi canlıların girmesini engeleyecek şekilde dizayn edilmesi gereken panel çitlerin kullanım alanı da çok geniştir. Son derece avantajlı yapılara sahip olan panel çit teli ile birlikte çeşitli alanlarda güvenlik konusunda yeterli donanımlar sağlanabilir.

  ReplyDelete

I'd love to hear from you!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...